Forklift Nedir Nasıl Kullanılır

Forklift nedir sorusunu kısaca, ‘iş yaşamında insan gücüyle taşınamayan ağır yükleri taşımaya, istiflemeye ve bulunduğu yerden başka yere transfer etmeye yarayan araçlardır’ şeklinde tanımlayabiliriz. Fork (çatal) ve lift( yükseltme) Forklift’in kelime anlamıdır Forklift , ağır  olan yükleri, çatalları yardımıyla kaldırıp, bir araca veya rafa yüklemek için kullanılan bir iş makinesidir. Daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları kaldırmak, taşımak ve istiflemek için kullanılır.

Forklift çatal adı verilen, birbirine paralel olan iki metal çubuktan oluşur. Yükler bu çatalların üzerinde taşınmaktadır.

Forklift Nerede Kullanılır?

Forklift, üçlü ya da ikili çatal şeklindeki taşıma ayağından oluşur ve genelde büyük marketler ve yapı marketlerde karşımıza çıkar. İnsan gücüyle zahmetli olan işler forklift sayesinde kolay halledilir ve zamandan tasarruf sağlanır.

Forkliftler sanayi alanında da kullanılmaktadırlar. Şantiye, liman, fabrika, depo gibi ağır yük taşımacılığı yapılan yerlerde kullanılır.  Azami hızları saatte 10 kilometre/saattir Trafiğe çıkması yasak olan forkliftler iç ortamlara göre üretilmiştir. Forklift sadece forklift sürücüsü yani operatörü tarafından kullanabilir.

Forklift Nasıl Kullanılır

Aracı hareket ettirmeden önce çatal yerden 15 cm kadar yükseltilir. El freni boşa alınır, vites ileri konuma getirilir, gaza hafifçe basılır. Geri gidişlere vites R durumuna getirilir

Forklift Nasıl Çalıştırılır

Soğutma su seviyesi, motor yağ seviyesi, hidrolik seviyesi ve yakıt seviyesi kontrol edilir.
El freni kontrol edilir. Vites boş duruma getirilir. Kontak anahtarı açılarak motor çalıştırılır. Motor hemen çalışmazsa mutlaka bir dakika kadar bekleyip yeniden denenir. 1- 2 denemede daha forklift çalışmıyorsa zorlanmaz arıza nedeni araştırılır. Motor çalıştıktan sonra da tüm göstergeler kontrol edilmelidir.

Forklift Nasıl Durdurulur

Motor hiçbir zaman çalışır konumda bırakılmaz. Durdurma işlemi yavaş ve kademeli yapılmalıdır.

Ayak gaz pedalından çekilir, vites boşa getirilir, kademeli olarak fren pedalına basılır ve el freni çekilir, fren pedalı bırakılır.
Forklift aracı uzun süre duracak ise, araç motoru 2-3 dakika boşta çalıştıktan sonra durdurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir